Zajęcie wierzytelności

Zajęcie wierzytelności to bardzo fajny sposób egzekucji. Można zająć wierzytelność z tytułu wynagrodzenia za pracę na przykład albo w Urzędzie Skarbowym z tytułu nadpłaty podatku. Mnie jednak najbardziej „pasjonuje” zajęcie wierzytelności z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Czyli, mamy dłużnika będącego przedsiębiorcą który na przykład nie ma nic na siebie, bo samochód ma w leasingu, nie jest właścicielem żadnej nieruchomości a firmowe konto bankowe co rusz zmienia. Mamy więc problem jako wierzyciel egzekwujący.

Jednakże w takich przypadkach należy dorwać się do jego faktur sprzedaży. Jak trzyma je w firmie, to wnioskujemy do komornika aby się tam wybrał i spisał z faktur dane kontrahentów i powysyłał do nich zajęcia wierzytelności. Wówczas oni, zamiast płacić fakturę przelewową na konto firmowe, mają obowiązek dokonać zapłaty na konto komornika. Często jednak faktury spoczywają w biurze księgowym ale można ustalić w którym. Informacja taka (czasem?) znajduje się w ZUS oraz chyba obowiązkowo w Urzędzie Skarbowym. I komornik wchodzi do biura księgowego i spisuje z faktur dane kontrahentów. Niektórzy komornicy prawdopodobnie nie zechcą tak zadziałać i zajmą tylko wskazaną przez wierzyciela (albo przez samego dłużnika) wierzytelność. Są jednak i tacy którzy z własnej inicjatywy tak działają. Tak właśnie zadziałał komornik jeden komornik warszawski. Wparował do firmy dłużnika (dłużnik utrudniał to komornik zadzwonił po Policję), spisał kontrahentów z faktur, powysyłał zajęcia i po dwóch czy trzech tygodniach był efekt – z elektrowni będącej klientem dłużnika wpłynęło na konto komornika (a od niego na moje) około 130 tysięcy złotych.

2 komentarze do wpisu „Zajęcie wierzytelności”

  1. witam, mam pytanie, mam spore długi, duzy kredyt , który – usługizaciągnał mój parner i ja go mam teraz spłacać.
    Kwota zbyt duża by ją sppłacić, był tyt wykonawczy, sprawa umorzona- brak skutecznej egzekucji, praca na najnższą krajową. Myślę o działaloności- usługi hipoterapii, tylko jest jeden kontrahent, pieniądze moga być gotówka ale komornk może się tam zwróćić o zapłatę.
    Czy mozna to jakoś obejśc?

    • Witam, jeżeli się dowie o tej współpracy i dokona zajęcia wierzytelności, to kontrahent będzie musiał przekazywać zapłatę komornikowi a nie Pani. Póki co jednak egzekucja, jak Pani pisze, jest umorzona wiec komornik nie ma prawa dowiedziec się o tym skoro nie prowadzi egzekucji i wierzyciel też nie ma prawa dowiedziec się o tym, tzn. może sprawdzić w internecie czy aby nie otworzyla Pani firmy ale nie sprawdzi kto jest Pani kontrahentem i jakie ma Pani z tego dochody. Wierzyciel musiałby najpierw złożyć ponownie wniosek o wszczęcie egzekucji. czy to zrobi, tego nie wiemy. Jeżeli zrobi, to wtedy będzie się Pani martwić.

Dodaj komentarz