Windykacja lub sprzedaż długu z tytułu prywatnej pożyczki po bezskutecznej egzekucji komorniczej

Dzisiejsze pytanie z poczty e-mail: Jestem osobą prywatną i posiadam wierzytelność za pożyczkę prywatną względem osoby prywatnej prowadzącej działalność gospodarczą w Tomaszowie Mazowieckim, w wysokości ok. 130.000,00 PLN. W chwili obecnej, wystawiony sądownie w m-cu maju 2016 nakaz zapłaty, jest złożony u komornika. Na dzień dzisiejszy egzekucja komornicza nie przynosi efektu. Czy któraś firma windykacyjna mogłaby ten dług jeszcze ściągnąć lub czy istnieje ewentualnie możliwość sprzedaży tego długu i jak znaleźć kupca?

Jeżeli komornik nie może wyegzekwować należności to firma windykacyjna zapewne też będzie mieć z tym problem (nie do pokonania): https://gieldawierzytelnosci.info.pl/windykator-czy-sad-i-komornik/. Jeżeli chodzi o sprzedaż wierzytelności w takiej sytuacji za wyższą niż symboliczną cenę, to chyba tylko komuś kto potrzebowałby tej wierzytelności celem dokonania potrącenia z długiem który sam ma wobec tego dłużnika, co jest mało prawdopodobne w tym przypadku chyba że dłużnik prowadził działalność gospodarczą. Niewielkie prawdopodobieństwo istnieje też, że nabywca zapłaciłby dobrą cenę ponieważ posiada informacje o mieniu dłużnika którego nie zlokalizował komornik. Wierzytelność proponujemy wystawić na internetową giełdę wierzytelności. Rzadko bo rzadko przynosi to skutek i to raczej poprzez dokonanie spłaty przez samego dłużnik który z jakichś powodów nie chce widnieć jako dłużnik w internecie.

2 komentarze do wpisu „Windykacja lub sprzedaż długu z tytułu prywatnej pożyczki po bezskutecznej egzekucji komorniczej”

  1. Popadłem w kłopoty finansowe i między innymi zalegam znajomemu ze spłatą pożyczki, z odsetkami już prawie czterdzieści tysięcy złotych. Ten mnie straszy, że dług mój sprzeda i nie będzie go interesowało kto kupi a podobno zazwyczaj kupują takie długi ludzie którzy nie patyczkują się w windykacji. W naszej umowie pożyczki nie ma jednak mojej zgody na sprzedaż pożyczki – czy mimo tego pożyczkodawca może odsprzedać dług?

    • Wierzyciel może dług odsprzedać komukolwiek i dotyczy to także zobowiązań osób prywatnych jak na przykład właśnie „koleżeńska” pożyczka. Nie mógłby tego zrobić gdyby w umowie pożyczki (lub w osobnym dokumencie) znalazł się zapis zgodnie z którym do zbycia wierzytelności wymagana jest zgoda dłużnika.

Dodaj komentarz