Cofnięcie zgody wierzyciela na przejęcie długu

Mam a dokładniej miałem dłużniczkę w. Dług to niespłacona pożyczka. Pewnego dnia zanim jeszcze wniosłem pozew poinformowała mnie, że wyjeżdża zagranicę do pracy, że nie unika spłaty długu ale na razie nie ma pieniędzy i chociażby została w Polsce, to i tak od niej komornik długu póki co nie ściągnie. Jednocześnie zaproponowała mi w swej „uczciwości” że dług może przejąć jej kolega który spłaci mnie w niedługim czasie. Spotkaliśmy się w trójkę, ten jej kolega sprawiał dobrze wrażenie, do restauracji przyjechał chyba nową Toyotą Avensis. Przedstawił się jako przedsiębiorca i dobry kolega dłużniczki od dziecka i ze szkoły, co ona oczywiście potwierdziła, że prawie jak rodzina są, że ich rodzice też się przyjaźnią. Pan ów z góry zastrzegł, że jeżeli miałby przejąć dług, to z odroczeniem terminu zapłaty za trzy miesiące, bo teraz zainwestował sporo w firmę. Jakoś tak byłem skołowany przez nich, że nie pomyślałem o tym, żeby zaproponować mu żeby po prostu za nią zapłacił mi. Została podpisana pomiędzy nimi umowa – przejęcie długu w której ja wyraziłem zgodę na to przejęcie.

Teraz napiszę Panu, jak to wszystko wygląda po około pół roku. Ona nigdzie nie wyjechała i tylko śmieje się jak mnie widzi. A o nim dowiedziałem się nieoficjalnie, że swoimi długami mógłby obdzielić całe nasze miasteczko. Tą Toyotę to chyba od kogoś pożyczył bo dwa razy widziałem go później w zgniłym starym Fordzie, co komornikowi nie chciałoby się takiego auta nawet zająć. W takiej sytuacji ja proszę Pana o poradę, co mam zrobić, czy mogę wycofać się z tej umowy?

Rozumiem zatem, że nastąpiła zmiana dłużnika poprzez zawarcie stosownej umowy za zgodą Pana jako wierzyciela. W takiej sytuacji, zgodnie z art. 519 Kodeksu cywilnego, jeżeli nie wiedział Pan o tym że osoba trzecia wstępująca w miejsce dłużnika jest niewypłacalna, to umowa przejęcia długu jest nieważna. Póki co, informacje o niewypłacalności tego człowieka są chyba niezweryfikowane; będą potwierdzone chyba dopiero po bezskutecznym komorniczym postępowaniu egzekucyjnym. Zmierzam do tego, że jeżeli już teraz pozwie Pan dłużniczkę powołując się na nieważność umowy przejęcie długu, to ona może zarzucić iż nie jest prawdą, że tamten jest niewypłacalny i że żądanie od niej zapłaty jest bezpodstawne, gdyż w wyniku zmiany dłużnika ona już nie jest Pana dłużniczką.

Dodaj komentarz